Užitečné rady

NEŽ ODLETÍTE DO INDONÉSIE

Elektřina

Standardní napětí v celé Indonésii je 240 V (střídavých) a frekvence 50 Hz. Zásuvky jsou stejné jako v ČR, vyžadují dva nebo tři ploché kolíky.

Voda

Voda NENÍ pitná. Pitnou balenou vodu koupíte všude v obchodech i v hotelu. V některých hotelech teče studená i teplá voda, ale standardem je voda studená (vyhřívaná sluncem).

Výběr z bankomatu / výměna hotovosti

Doporučujeme do Indonésie cestovat s USD nebo EUR. Ty můžete vyměnit hned na letišti, nicméně kurz nemusí být úplně výhodný a nebo v některé z místních velkých směnáren. Na větších ostrovech jako jsou Jáva, Bali a Sumatra najdete bankomaty téměř všude. Pokud tedy nechcete měnit bankovky, nemusíte se bát využití bankomatu.

NÁKUPY A SPROPITNÉ

Spropitné se neočekává, ale pokud ho dáte, pohybuje se okolo 5% či se zaokrouhluje nahoru (např v restauraci). Pokud využíváte služeb taxi, můžete částku zaokrouhlit nahoru. Portýrům a poslíčkům se spropitné obvykle dává.

Připravte se také, že během nakupováni v Indonésii budete muset smlouvat. Smlouvání je v Indonésii tradicí a většinou si prodejce nejdříve řeknou i o třikrát vyšší částku než nakonec zaplatíte.

OČKOVÁNÍ NA BALI

Očkování na Bali není povinné. Ale i tak někteří cestovatelé se pro svůj větší komfort a bezpečí nechávají očkovat proti břišnímu tyfu, žloutence typu A a někdy i proti vzteklině. Proto záleží pouze na Vás, zda se před odjezdem rozhodnete navštívit očkovací centrum.

Pokud se rozhodnete pro očkování, tak byste měli navštívit některé z očkovacích center, kde vám vytvoří očkovací plán před samotnou cestou do Indonésie. Nicméně obecně platí, že břišní tyfus se očkuje nejpozději 2 týdny před odjezdem a žloutenka typu A se očkuje ve 3 dávkách. Před cestou je nutné podstoupit první dvě vakcinace, tzn minimálně 1 měsíc před odjezdem na dovolenou. Poslední vakcína je aplikována půl roku po první vakcinaci a zajistí vám imunitu na dalších 10 let.

Žloutenka typu A

V turistických lokalitách na Bali máte poměrně nízkou šanci, že se nakazíte žloutenkou typu A. Ta se většinou přenáší zkaženým jídlem nebo vodou. Hotely, resorty a restaurace mají dobrou úroveň a balenou vodu případně seženete v každém obchodě či restauraci.

Horečka dengue a malárie

V turistických oblastech se vyskytuje velmi výjimečně. Pokud budete potřebovat ochranu proti komárům, kterou seženete v každém obchodě, obecně platí, že lokální výrobky proti hmyzu a komárům jsou mnohem účinnější než dovezené ze zahraničí.

Malárie se na Bali víceméně vůbec nevyskytuje a vždy se jedná o ojedinělé případy. A tak se nemusíte bát, že si tuto nemoc z dovolené na Bali odvezete domů.

Břišní tyfus

Pijte pouze balenou vodu, pak bude pravděpodobnost možné nákazy velice malá.

Vzteklina

V turistických oblastech je výskyt vztekliny malý. Ale mimo tyto oblasti může být vzteklina přenášena opicemi, toulavými psi a kočkami. Zajistit očkování proti vzteklině aplikovatelné následně po kousnutí by mohlo být na Bali obtížné, a proto se raději kontaktu s těmito zvířaty vyhýbejte.